פרו-מול ניהול, יעוץ ושיווק מרכזי קניות :: קניונים מסחריים: המגמה, העתיד וכושר המשיכה
פתיחת תפריט הנגישות  

קניונים מסחריים: המגמה, העתיד וכושר המשיכה

נעמה מליס אדריכלות ובינוי ערים בע"מ


11 אוק' 2009

קניונים מסחריים: המגמה, העתיד וכושר המשיכה
מהו הקניון המסחרי הבא? כיצד נתכנן כך שנתחרה בהצלחה בכמות הולכת וגדלה של קניונים ושטחי מסחר אחרים הנלחמים בקניבליזציה על כיסו של הצרכן? לשאלה זו ישנן כמה תשובות ידועות ומוכרות, ולאחרונה אנו אף עדים לאופנה של קניונים בני 100,000 מ"ר ויותר (באסיה ובאירופה המזרחית בעיקר), המשולבים במגה אטרקציות. אך, עדיין, החוויה בכולם נותרת ללא שינוי. הקניונים דומים, ברובם, אלו לאלו – אותן חנויות ("מותגים"), אותו חניון אינסופי, למרות העיצוב השונה. חלל מעוצב ואלגנטי בעל גג שקוף, או קופסא סגורה ורצופת דוכנים. הדמיון בין הקניונים נותר בעינו ונובע מכך שזהו מבנה חד-מימדי, פונקציונאלי מאוד, דל בתוכן ואינסטנטי.

מהכרח לכוח
שינויי המדיניות לאחרונה בעולם ובישראל, המכוונים אותנו לחזרה לעיר, לבנייה בת-קיימא ולבניה ירוקה, מדאיגים משקיעים של פרוייקטים מסחריים שהורגלו בבניית קניונים מסורתיים, אולם מגמות אלו יכולות דווקא להטיב עם התוצר – סביבת הקניות – שמציע היזם לצרכנים, ואף להשפיע לטובה לאורך זמן על השקעתו.
בזמנים אלו, בהם התחרות בין האזורים המסחריים עזה מתמיד, סביבת הקניון הישנה, החד מימדית, הנגישה אך ברכב פרטי ושאינה מגובה בעירוב שימושים משמעותי, הן בהשקעה והן בהפרייה ההדדית, הינה נחותה מזו המעודכנת ממנה. פרויקטים חדשניים, החסכוניים באנרגיה, מים, תפעול לאורך זמן, הקשורים היטב לקהילה ולתחבורה מסוגים שונים, פשוט יתחרו טוב יותר, ירוויחו יותר ולאורך זמן לעומת אלו "המסורתיים".
יצירת כיכר עירונית ועירוב שימושים במרכז המסחרי קריית השרון, בנתניה. (יזם: רבוע כחול נדל"ן)


עירוב שימושים
אמנם, גם בחלק מהקניונים ה"רגילים" יש עירוב שימושים מסויים. בדרך כלל, עם כמות קטנה של פונקציות פנאי/בילוי או משרדים, אך אין זה די בכדי ליצור חוויה רב-מימדית אמיתית. בעיר נוצרת החוויה על ידי עירוב של מספיק מרכיבים, תכנים, נושאים, זמנים, רובדים וכו'. סביבת קניות שרוצה ליהנות מעומק רב-מימדי אמיתי צריכה לתת במה של ממש לאינטרסים נוספים, מעבר לאלו של התפעול הנוח והנכון של המכירה והקניה. לא מספיק לערב פונקציות נוספות, ציבוריות או פרטיות, צריך לתת להם מקום וביטוי של ממש. דהיינו, לפנות להם שטחים וצורה ברחוב הראשי, במול, בכיכר וכו', ולאפשר גם לפונקציות הנוספות פעילות טובה בדרך שנראית, לכאורה, כעומדת בקונפליקט מסויים עם המסחר, אך בטווח הארוך תאפשר יצירת סביבה עירונית מסחרית מושכת, מוצלחת ויציבה לאורך זמן.

 

ניצול ההפרש הטופוגרפי בין רחוב הנביאים ורחוב יפו מאפשר יצירת כיכר עירונית על גג סמטת הקניות שנפתחת לרחוב יפו, כולל העמדת שני מבנים לשימור, תוך עירוב שימושים בין מסחר, בתי קולנוע, משרדים, מגורים, מלון ומבני ציבור.
מתחם בנין, ירושלים (יזם: עיזבון אלברט בנין)קנ"מ אנושי
יש לזכור גם את חשיבות הקטיעה (או הקנ"מ). דהיינו: לחלק הכל למרכיבים יותר קטנים, כמו בעיר, בכדי לחבר את המקום לסביבתו, כך שהחוץ יכנס פנימה והפנים ייצא החוצה, בשילוב צמחיה ואור, כדי שהאדם ירגיש נוח.


 

מבנה אחד גדול - תב"ע בתוקף בפרוייקט קרית השרון נתניה (יזם: רבוע כחול נדל"ן) התכנון לאחר שינוי בינוי הנובע מניתוח האתר והתאמת המבנה אליו.חיבור וקישוריות
מגמת העירוניות ברורה: יותר ויותר אנשים חיים ויחיו בערים, בעולם בכלל ובישראל בפרט. חשיבות התחבורה הציבורית תלך ותעלה, אנשים ילכו יותר וידוושו יותר. פרוייקט שיידע לקשור את עצמו לכמה שיותר צורות של נגישות, יצליח יותר לאורך הזמן. ובמטבע ההפוך: גם מרכזים מסחריים פנים-עירוניים, כגון רחובות מסחריים, צריכים לפתור לעצמם את בעיות הנגישות מכל הסוגים, כולל החניה.

בניה ירוקה
"בניה ירוקה" אינה רק סיסמא אופנתית, היא חלק מתכנון נכון ומסודר, שלוקח בחשבון את מכלול המרכיבים של הפרוייקט: האתר, האקלים, הפרוגרמה, הבניה, התהליך, האחזקה השוטפת של הפרוייקט וכדומה, באופן שיחסוך כסף ומשאבים לכל אורך חיי הפרוייקט. כתוצר לוואי חיובי, גישה זו מבליטה את נתוני השטח הטבעיים, המקום, האקלים והקהילה, ואף עוזרת להגדיר את ייחודיותו של הפרוייקט, ומציבה אתגרים ייחודיים, שלא פעם מתבטאים באופן יצירתי ועיצובי.


 

בניה ירוקה היוצרת פרויקט ייחודי – השדרה השביעית, ב"ש (יזם: שיכון ובינוי)


סיכום
המרכיבים: עירוב שימושים אמיתי (ושונה מקניון לקניון), קישוריות לעיר ולקהילה, קנ"מ אנושי והתייחסות למרכיבים הטבעיים של האתר, יחד עם כושר ההמצאה של הצוות המתכנן והיזם יכולים ליצור מקומות שונים ומיוחדים שבהם ייהנו הצרכנים לקנות לאורך זמן.נכתב ע"י: אדר' נעמה מליס

 

רשימת הדיוור של פרומול
כל החדשות מעולם הקניונים הישר לתיבת האימייל שלך